CROSS COUNTRY                        

 

           MT. LION INVITE 2008 

AT  LOGAN ELEMENTRY ALTOONA    09/20/08

 

 

 TEAM SCORES                                           ³

 ³  1. ALTOONA AREA-AAA                     47                14. CENTRAL-AA                          387 ³

 ³  2. DOVER-AAA                                         146          15. SOMERSET-AA                         390 ³

 ³  3. JERSEY SHORE-AAA                    166               16. SHADYSIDE ACADEMY-AA      398 ³

 ³  4. Wellsboro-AA                                      194          17. BELLWOOD-AA                         418 ³

 ³  5. Indian Valley-AAA                               196          18. WESTMONT HILLTOP-AA        444 ³

 ³  6. ST. MARYS-AAA                                  198          19. WOODLAND HILLS-AAA           515 ³

 ³  7. DUBOIS AREA-AAA                              202         20. PENNS MANOR-AA                   540 ³

 ³  8. GEORGE MASON (VA)- AA            209        21. CENTRAL MOUNTAIN-AAA       542 ³

 ³  9. MERCERSBURG ACADEMY-AA    219        22. PHILIPSBURG-OSCEOLA-AA    549 ³

 ³ 10. BISHOP MCCORT-AA                    222        23. WEST BRANCH-AA                    618 ³

 ³ 11. MARION CENTER-AA                        282        24. BISHOP GUILFOYLE-AA          677 ³

 ³ 12. HOLLIDAYSBURG-AAA                     330        25. Portage Area-AA                         738 ³

 ³ 13. BEDFORD-AA                                      383                                                ³

 

                                      VARSITY BOYS

 

                                       INDIVIDUAL RESULTS

 

                     NAME                                                          TEAM                                    NUM                RESULTS   PTS

    1.  Jim Spisak (12)                                                    BISHOP MCCORT-AA                           813                15:32.4      1

    2.  Nebiyu Osman (11)                                            MERCERSBURG ACADEMY-AA           782             16:14.2      2

    3.  Bud Plaszenski (12)                                           DUBOIS AREA-AAA                               672                16:15.1      3

    4.  CHRIS FISCHER (11)                                         ALTOONA AREA-AAA                           555                16:23.7     4

    5.  WADE ENDRESS (10)                                        ALTOONA AREA-AAA                           554                16:25.4     5

    6.  JORDAN LIBERMAN (11)                                  ALTOONA AREA-AAA                           561                16:27.7     6

    7.  Andy Luksik (12)                                                 BISHOP MCCORT-AA                            808               16:34.8     7

    8.  ELLIS MAYS (11)                               MERCERSBURG ACADEMY-AA           774             16:35.4     8

    9.  Alex Monroe (11)                                                Indian Valley-AAA                                        730          16:37.4     9

   10.  JUSTIN HUEY (10)                                            ST. MARYS-AAA                                           898         16:55.8    10

   11.  FRED THOMPSON (11)                                   WOODLAND HILLS-AAA                        964             16:58.1    11

   12.  TYLER LIDWELL (10)                                      ALTOONA AREA-AAA                           562                16:58.2    12

   13.  JASON DEAN (10)                                             WESTMONT HILLTOP-AA                     950              16:59.5    13

   14.  CODY FOSTER (11)                                          ST. MARYS-AAA                                    897                 16:59.9    14

   15.  Ian Eisenhauer (12)                                         JERSEY SHORE-AAA                           739                 17:00.3    15

   16.  JUSTIN GEESEY (11)                                        DOVER-AAA                                                 652           17:00.7    16

   17.  CHAD KING (10)                              BISHOP MCCORT-AA                           806                17:01.3    17

   18.  Tom Owlett (12)                                                 Wellsboro-AA                                         916                17:01.6    18

   19.  Mike Robinson (12)                                          DUBOIS AREA-AAA                              674                 17:02.0    19

   20.  MIKE HARF (11)                               ALTOONA AREA-AAA                          557                 17:02.4    20

   21.  Aaron Keeney (11)                                           Huntingdon Area-AA                             716               17:04.1     -

   22.  Josh Reever (12)                                              DOVER-AAA                                         657                   17:06.5    21

   23.  Jack Bagamery (9)                                            SHADYSIDE ACADEMY-AA                  860               17:15.2    22

   24.  Ryan Addlesberger (12)                                 DOVER-AAA                                                 643           17:16.3    23

   25.  Tyler Lundquist (12)                                                           Laurel Valley-AA                                   763                17:17.2     -

   26.  Steve Fox (12)                                                    ALTOONA AREA-AAA                         556                  17:18.1     P

   27.  ALEX WOODROW (10)                                    MARION CENTER-AA                         800                  17:18.8    25

   28.  Patrick Reade (9)                                              ALTOONA AREA-AAA                         566                  17:19.3     P

   29.  BEN COPENHAVER (11)                                  JERSEY SHORE-AAA                         737                   17:19.7    27

   30.  NATHAN SEIFERT (10)                                    SOMERSET-AA                                    890                  17:20.4    28

   31.  JOEL PISTNER (11)                                          ST. MARYS-AAA                            900    17:22.6    29

   32.  Alex Beard (12)                                                  DOVER-AAA                                644    17:30.5    30

   33.  Joe Short (12)           Indian Valley-AAA                        733    17:34.9    31

   34.  Max Penrose (12)         Laurel Valley-AA                         764    17:37.5     -

   35.  Dylan Husted (12)        WEST BRANCH-AA                           936    17:42.2    32

   36.  Seth Lengel (12)         JERSEY SHORE-AAA                         746    17:42.9    33

   37.  NATE HENDERSON (11)      JERSEY SHORE-AAA                         741    17:43.7    34

   38.  Miles Butler (11)        GEORGE MASON (VA)- AA                    679    17:44.9    35

   39.  Matt Cavazza (12)        MARION CENTER-AA                         788    17:45.4    36

   40.  Mike Wheeler (10)        Wellsboro-AA                             928    17:51.2    37

   41.  Jordan Robarge (10)      GEORGE MASON (VA)- AA                    686    17:52.6    38

   42.  Josh Evans (10)          Wellsboro-AA                             912    17:53.6    39

   43.  Mark Yoder (11)          Indian Valley-AAA                        735    18:00.3    40

   44.  Derek Erdmann (12)       Wellsboro-AA                             911    18:00.9    41

   45.  Daniel Benn (12)         GEORGE MASON (VA)- AA                    678    18:01.4    42

   46.  BOB BARONNER (10)        HOLLIDAYSBURG-AAA                        688    18:03.1    43

   47.  MATT BAKER (10)          GEORGE MASON (VA)- AA                    677    18:08.3    44

   48.  Matt Cook (10)           MERCERSBURG ACADEMY-AA                   770    18:09.5    45

   49.  Quinn Conlon (12)        CENTRAL-AA                               622    18:14.7    46

   50.  Gavin Volosky (12)       DUBOIS AREA-AAA                          676    18:21.5    47

   51.  COLIN COFFIELD (10)      BEDFORD-AA                               576    18:22.8    48

   52.  JAKE BAJADA (11)         SHADYSIDE ACADEMY-AA                     859    18:24.2    49

   53.  Nick Smirniotopolous (11)GEORGE MASON (VA)- AA                    687    18:26.6    50

   54.  JED GALLO (11)           MARION CENTER-AA                         791    18:28.9    51

   55.  Adam Beilchick (12)      PENNS MANOR-AA                           840    18:29.7    52

   56.  Louis Henninger (12)     GEORGE MASON (VA)- AA                    684    18:30.5     P

   57.  JOHN LAVAN (11)          MARION CENTER-AA                         792    18:31.3    54

   58.  Cameron Foultz (10)      Indian Valley-AAA                        721    18:35.3    55

   59.  Eddie Cervantes (12)     DOVER-AAA                                646    18:35.9    56

   60.  JORDAN STOVER (10)       JERSEY SHORE-AAA                         747    18:36.4    57

   61.  Derek Heisler (12)       HOLLIDAYSBURG-AAA                        698    18:37.5    58

   62.  Luke Vanness (9)         Wellsboro-AA                             922    18:38.4    59

   63.  TYLER GALLOWAY (11)      JUNIATA VALLEY-AA                        751    18:40.1     -

   64.  Tyler Hunter (12)        BELLWOOD-AA                              599    18:40.9    60

   65.  Kyle Miller (12)         Indian Valley-AAA                        729    18:42.0    61

   66.  COOPER CAMPBELL (11)     BELLWOOD-AA                              593    18:44.2    62

   67.  BRYCE CUSTER (10)        SOMERSET-AA                              880    18:47.0    63

   68.  Tyler Cashmer (9)        DUBOIS AREA-AAA                          663    18:47.4    64

   69.  Stephan Schendel (12)    CENTRAL-AA                               628    18:48.7    65

   70.  Phil Pontzer (9)         ST. MARYS-AAA                            901    18:49.3    66

   71.  STEPHEN BUCKINGHAM (11)  BEDFORD-AA                               570    18:50.6    67

   72.  Tim Sayre (10)           Wellsboro-AA                             920    18:51.1     P

   73.  JAKE KENNEDY (10)        DUBOIS AREA-AAA                          669    18:57.6    69

   74.  AARON GROMILLER (10)     HOLLIDAYSBURG-AAA                        695    18:58.3    70

   75.  DAN BRENNSTEINER (10)    WESTMONT HILLTOP-AA                      947    18:59.9    71

   76.  TEDDY RUECKERT (11)      GEORGE MASON (VA)- AA                    685    19:00.4     P

   77.  Jake Grimm (12)          DOVER-AAA                                653    19:00.8     P

   78.  ANDREW BROWN (11)        HOLLIDAYSBURG-AAA                        689    19:01.6    74

   79.  Jordan Lundquist (9)     Laurel Valley-AA                         762    19:02.8     -

   80.  CHRIS PATRICK (10)       PHILIPSBURG-OSCEOLA-AA                   832    19:03.3    75

   81.  Bill Durbin (12)         CENTRAL-AA                               623    19:04.4    76

   82.  Adam Wechter (12)        MERCERSBURG ACADEMY-AA                   787    19:05.5    77

   83.  TREY EASTER (11)         BEDFORD-AA                               578    19:06.0    78

   84.  Gideon Woefel (9)        ST. MARYS-AAA                            907    19:08.0    79

   85.  Bob Owlett (9)           Wellsboro-AA                             915    19:10.8     P

   86.  Talon Sickler (12)       BELLWOOD-AA                              604    19:11.5    81

   87.  JASON DAILEY (11)        WESTMONT HILLTOP-AA                      949    19:12.8    82

   88.  ZACH PRITTS (11)         SOMERSET-AA                                           889    19:13.4    83

   89.  Graham Gelzhiser (11)    WOODLAND HILLS-AAA                       959    19:13.8    84

   90.  Matt Begley (12)         HOLLIDAYSBURG-AAA                        692    19:14.3    85

   91.  Jordan Rowles (10)       DUBOIS AREA-AAA                          675    19:14.7     P

   92.  ZACH BAILEY (11)         MERCERSBURG ACADEMY-AA                   767    19:16.1    87

   93.  MATT RIMMEY (10)         BELLWOOD-AA                              603    19:16.5    88

   94.  Bruce McLaughlin (11)    MERCERSBURG ACADEMY-AA                   776    19:19.2     P

   95.  Stephen Yingling (12)    JERSEY SHORE-AAA                         749    19:19.7     P

   96.  DAN MAURER (11)          CENTRAL-AA                               625    19:20.9    91

   97.  Ryan Ferguson (12)       BEDFORD-AA                               580    19:21.8    92

   98.  Aaron Fisher (9)         CENTRAL MOUNTAIN-AAA                     637    19:23.1    93

   99.  Taylor Swick (10)        BISHOP MCCORT-AA                         814    19:24.8    94

  100.  ASHER SAPERSTEIN (11)    SHADYSIDE ACADEMY-AA                     872    19:25.7    95

  101.  Forrest Bechdel (12)     CENTRAL MOUNTAIN-AAA                     631    19:27.5    96

  102.  TYLER DAHL (11)          ST. MARYS-AAA                            896    19:28.0     P

  103.  CALEB FISHER (10)        BEDFORD-AA                               579    19:28.9    98

  104.  TREVOR KEIM (11)         SOMERSET-AA                              886    19:29.3    99

  105.  Eric Horell (12)         BISHOP GUILFOYLE-AA                      612    19:31.2   100

  106.  MICHAEL BROWN (10)       HOLLIDAYSBURG-AAA                        691    19:32.2     P

  107.  Greg Kojadinovich (9)    PHILIPSBURG-OSCEOLA-AA                   830    19:34.0   102

  108.  MIKE STEWART (10)        BISHOP MCCORT-AA                         812    19:35.2   103

  109.  NICK PATRICK (10)        PHILIPSBURG-OSCEOLA-AA                   833    19:43.2   104

  110.  Sean Yingling (9)        JERSEY SHORE-AAA                         748    19:43.8     P

  111.  BEN HIMES (11)           PENNS MANOR-AA                           842    19:47.3   106

  112.  Mason Dible (10)         Indian Valley-AAA                        719    19:49.1     P

  113.  Mark Mancini (12)        BISHOP MCCORT-AA                         809    19:49.5     P

  114.  TYLER CLARK (10)         CENTRAL-AA                               617    19:53.0   109

  115.  Rowdy Kanerak (9)        SHADYSIDE ACADEMY-AA                     867    19:53.8   110

  116.  TIM SIBOLD (11)          BISHOP GUILFOYLE-AA                      616    19:55.7   111

  117.  Chris Getz (11)          CENTRAL MOUNTAIN-AAA                     638    20:01.3   112

  118.  Paul Josowitz (11)       WOODLAND HILLS-AAA                       960    20:02.9   113

  119.  Mark Herring (12)        MERCERSBURG ACADEMY-AA                   772    20:03.5     P

  120.  Cody Marshall (11)       PENNS MANOR-AA                           845    20:03.8   115

  121.  Joel Rhodes (12)         Huntingdon Area-AA                       717    20:04.9     -

  122.  Derek Mikesell (12)      MARION CENTER-AA                         797    20:07.8   116

  123.  JOHN KERN (11)           SOMERSET-AA                              887    20:08.4   117

  124.  Corey Poff (12)          CENTRAL MOUNTAIN-AAA                     640    20:09.2   118

  125.  Kaleb Loht (10)          Indian Valley-AAA                        728    20:14.2     P

  126.  Jake Franey (11)         Portage Area-AA                          852    20:15.6   120

  127.  PATRICK GAHAGAN (10)     PENNS MANOR-AA                           841    20:18.2   121

  128.  Adi Krupski (9)          SHADYSIDE ACADEMY-AA                     868    20:18.7   122

  129.  Bobby Wise (9)           CENTRAL MOUNTAIN-AAA                     641    20:19.7   123

  130.  MARK BROWN (10)          HOLLIDAYSBURG-AAA                        690    20:28.4     P

  131.  TYLER BAUGHMAN (11)      PHILIPSBURG-OSCEOLA-AA                   827    20:35.0   125

  132.  AARON BRENNSTEINER (12)  WESTMONT HILLTOP-AA                      946    20:35.8   126

  133.  Corey Miller (12)        BELLWOOD-AA                              602    20:36.3   127

  134.  Andrew Barrett (10)      CENTRAL MOUNTAIN-AAA                     630    20:36.7     P

  135.  Josh Kalla (12)          SHADYSIDE ACADEMY-AA                     866    20:37.3     P

  136.  MIKE RAJECKI (11)        DUBOIS AREA-AAA                          673    20:42.3     P

  137.  CARSON DOWNEY (10)       MARION CENTER-AA                         789    20:43.0     P

  138.  Keith Meyer (10)         ST. MARYS-AAA                            899    20:44.9     P

  139.  ROBBIE ORR (12)          BEDFORD-AA                               584    20:45.3     P

  140.  MATT CUNNINGHAM (11)     SHADYSIDE ACADEMY-AA                     861    20:48.1     P

  141.  Brian Maiolo (12)        CENTRAL MOUNTAIN-AAA                     639    20:54.6     P

  142.  John Wolfe (12)          BELLWOOD-AA                              606    20:55.7     P

  143.  Joe Glunt (12)           CENTRAL-AA                               624    20:59.5     P

  144.  BRIAN LOPES (11)         SOMERSET-AA                              888    21:05.4     P

  145.  Dan Dreibelbis (12)      WEST BRANCH-AA                           932    21:08.7   139

  146.  Andrew Larson (9)        WEST BRANCH-AA                           937    21:09.0   140

  147.  Billy Edmiston (9)       JUNIATA VALLEY-AA                        750    21:15.9     -

  148.  CHARLES ROWE (10)        MARION CENTER-AA                         799    21:17.9     P

  149.  Cody Fink (12)           BELLWOOD-AA                              596    21:25.9     P

  150.  John Morgan (9)          PHILIPSBURG-OSCEOLA-AA                   831    21:30.8   143

  151.  Boy Portage 1            Portage Area-AA                          854    21:31.2   144

  152.  Nick Sycz (10)           BISHOP MCCORT-AA                         815    21:34.2     P

  153.  MATT LUCAS (11)          PENNS MANOR-AA                           844    21:38.1   146

  154.  RJ Hayes (10)            PENNS MANOR-AA                           843    21:41.1     P

  155.  Steve Plummer (12)       CENTRAL-AA                               626    21:42.6     P

  156.  Connor Corrente (9)      Portage Area-AA                          851    22:00.8   149

  157.  Ryan Miles (9)           WEST BRANCH-AA                           938    22:07.4   150

  158.  Morgan Shumaker (9)      JUNIATA VALLEY-AA                        756    22:23.3     -

  159.  PAT REA (10)             BISHOP GUILFOYLE-AA                      614    22:31.5   151

  160.  TROY ROCCO (10)          WESTMONT HILLTOP-AA                      952    22:36.6   152

  161.  Matt Stoffregen (12)     WOODLAND HILLS-AAA                       963    22:37.0   153

  162.  STEPHEN BAKER (11)       WOODLAND HILLS-AAA                       957    22:38.5   154

  163.  ANDREW SHEEDY (11)       BISHOP GUILFOYLE-AA                      615    22:40.9   155

  164.  Nathan Thiem (12)        WOODLAND HILLS-AAA                       965    22:43.3     P

  165.  Scott Carr (10)          WEST BRANCH-AA                           931    22:49.8   157

  166.  Curtis Baugh (9)         WEST BRANCH-AA                           930    22:50.6     P

  167.  LUKE WILKINSON (11)      PHILIPSBURG-OSCEOLA-AA                   838    22:52.9     P

  168.  Alex Baker (9)           BISHOP GUILFOYLE-AA                      611    23:44.8   160

  169.  Jesse Ryan (11)          Portage Area-AA                          858    24:28.9   161

  170.  DAN DAILEY (9)           WESTMONT HILLTOP-AA                      948    25:01.4     P

  171.  Brent Godissart (9)      WEST BRANCH-AA                           935    25:15.0     P

  172.  Jason Ward (10)          WEST BRANCH-AA                           940    25:16.6     -

  173.  Brandon Bradley (11)     Portage Area-AA                          850    25:19.1   164

  174.  MATT MOSCHELLA (11)      BISHOP GUILFOYLE-AA                      613    29:01.9     P

  175.  JOSH BOWSER (10)         WESTMONT HILLTOP-AA                      945    30:03.0     P

 

10/10/01                              MEN'S CROSS COUNTRY                                PAGE  2

 

           MT. LION INVITE 2008       AT  LOGAN ELEMENTRY ALTOONA    09/20/08

 

                                          TEAM RESULTS

 

         TEAM                                     NAME                    FIN    RESULTS    PTS

 

     1.  ALTOONA AREA-AAA                         CHRIS FISCHER (11)        4      16:23      4

                                                  WADE ENDRESS (10)         5      16:25      5

                                                  JORDAN LIBERMAN (11)      6      16:27      6

                                                  TYLER LIDWELL (10)       12      16:58     12

                                                  MIKE HARF (11)           20      17:02     20

                                                  Steve Fox (12)           26      17:18

                                                  Patrick Reade (9)        28      17:19

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:23:15     47

 

     2.  DOVER-AAA                                JUSTIN GEESEY (11)       16      17:00     16

                                                  Josh Reever (12)         22      17:06     21

                                                  Ryan Addlesberger (12)   24      17:16     23

                                                  Alex Beard (12)          32      17:30     30

                                                  Eddie Cervantes (12)     59      18:35     56

                                                  Jake Grimm (12)          77      19:00

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:27:27    146

 

     3.  JERSEY SHORE-AAA                         Ian Eisenhauer (12)      15      17:00     15

                                                  BEN COPENHAVER (11)      29      17:19     27

                                                  Seth Lengel (12)         36      17:42     33

                                                  NATE HENDERSON (11)      37      17:43     34

                                                  JORDAN STOVER (10)       60      18:36     57

                                                  Stephen Yingling (12)    95      19:19

                                                  Sean Yingling (9)       110      19:43

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:28:20    166

 

     4.  Wellsboro-AA                             Tom Owlett (12)          18      17:01     18

                                                  Mike Wheeler (10)        40      17:51     37

                                                  Josh Evans (10)          42      17:53     39

                                                  Derek Erdmann (12)       44      18:00     41

                                                  Luke Vanness (9)         62      18:38     59

                                                  Tim Sayre (10)           72      18:51

                                                  Bob Owlett (9)           85      19:10

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:29:23    194

 

     5.  Indian Valley-AAA                        Alex Monroe (11)          9      16:37      9

                                                  Joe Short (12)           33      17:34     31

                                                  Mark Yoder (11)          43      18:00     40

                                                  Cameron Foultz (10)      58      18:35     55

                                                  Kyle Miller (12)         65      18:42     61

                                                  Mason Dible (10)        112      19:49

                                                  Kaleb Loht (10)         125      20:14

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:29:28    196

 

     6.  ST. MARYS-AAA                            JUSTIN HUEY (10)         10      16:55     10

                                                  CODY FOSTER (11)         14      16:59     14

                                                  JOEL PISTNER (11)        31      17:22     29

                                                  Phil Pontzer (9)         70      18:49     66

                                                  Gideon Woefel (9)        84      19:08     79

                                                  TYLER DAHL (11)         102      19:28

                                                  Keith Meyer (10)        138      20:44

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:29:13    198

 

     7.  DUBOIS AREA-AAA                          Bud Plaszenski (12)       3      16:15      3

                                                  Mike Robinson (12)       19      17:02     19

                                                  Gavin Volosky (12)       50      18:21     47

                                                  Tyler Cashmer (9)        68      18:47     64

                                                  JAKE KENNEDY (10)        73      18:57     69

                                                  Jordan Rowles (10)       91      19:14

                                                  MIKE RAJECKI (11)       136      20:42

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:29:22    202

 

     8.  GEORGE MASON (VA)- AA                    Miles Butler (11)        38      17:44     35

                                                  Jordan Robarge (10)      41      17:52     38

                                                  Daniel Benn (12)         45      18:01     42

                                                  MATT BAKER (10)          47      18:08     44

                                                  Nick Smirniotopolous (11 53      18:26     50

                                                  Louis Henninger (12)     56      18:30

                                                  TEDDY RUECKERT (11)      76      19:00

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:30:11    209

 

     9.  MERCERSBURG ACADEMY-AA                   Nebiyu Osman (11)         2      16:14      2

                                                  ELLIS MAYS (11)           8      16:35      8

                                                  Matt Cook (10)           48      18:09     45

                                                  Adam Wechter (12)        82      19:05     77

                                                  ZACH BAILEY (11)         92      19:16     87

                                                  Bruce McLaughlin (11)    94      19:19

                                                  Mark Herring (12)       119      20:03

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:29:19    219

 

    10.  BISHOP MCCORT-AA                         Jim Spisak (12)           1      15:32      1

                                                  Andy Luksik (12)          7      16:34      7

                                                  CHAD KING (10)           17      17:01     17

                                                  Taylor Swick (10)        99      19:24     94

                                                  MIKE STEWART (10)       108      19:35    103

                                                  Mark Mancini (12)       113      19:49

                                                  Nick Sycz (10)          152      21:34

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:28:06    222

 

    11.  MARION CENTER-AA                         ALEX WOODROW (10)        27      17:18     25

                                                  Matt Cavazza (12)        39      17:45     36

                                                  JED GALLO (11)           54      18:28     51

                                                  JOHN LAVAN (11)          57      18:31     54

                                                  Derek Mikesell (12)     122      20:07    116

                                                  CARSON DOWNEY (10)      137      20:43

                                                  CHARLES ROWE (10)       148      21:17

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:32:09    282

 

    12.  HOLLIDAYSBURG-AAA                        BOB BARONNER (10)        46      18:03     43

                                                  Derek Heisler (12)       61      18:37     58

                                                  AARON GROMILLER (10)     74      18:58     70

                                                  ANDREW BROWN (11)        78      19:01     74

                                                  Matt Begley (12)         90      19:14     85

                                                  MICHAEL BROWN (10)      106      19:32

                                                  MARK BROWN (10)         130      20:28

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:33:53    330

 

    13.  BEDFORD-AA                               COLIN COFFIELD (10)      51      18:22     48

                                                  STEPHEN BUCKINGHAM (11)  71      18:50     67

                                                  TREY EASTER (11)         83      19:06     78

                                                  Ryan Ferguson (12)       97      19:21     92

                                                  CALEB FISHER (10)       103      19:28     98

                                                  ROBBIE ORR (12)         139      20:45

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:35:07    383

 

    14.  CENTRAL-AA                               Quinn Conlon (12)        49      18:14     46

                                                  Stephan Schendel (12)    69      18:48     65

                                                  Bill Durbin (12)         81      19:04     76

                                                  DAN MAURER (11)          96      19:20     91

                                                  TYLER CLARK (10)        114      19:53    109

                                                  Joe Glunt (12)          143      20:59

                                                  Steve Plummer (12)      155      21:42

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:35:19    387

 

    15.  SOMERSET-AA                              NATHAN SEIFERT (10)      30      17:20     28

                                                  BRYCE CUSTER (10)        67      18:47     63

                                                  ZACH PRITTS (11)         88      19:13     83

                                                  TREVOR KEIM (11)        104      19:29     99

                                                  JOHN KERN (11)          123      20:08    117

                                                  BRIAN LOPES (11)        144      21:05

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:34:57    390

 

    16.  SHADYSIDE ACADEMY-AA                     Jack Bagamery (9)        23      17:15     22

                                                  JAKE BAJADA (11)         52      18:24     49

                                                  ASHER SAPERSTEIN (11)   100      19:25     95

                                                  Rowdy Kanerak (9)       115      19:53    110

                                                  Adi Krupski (9)         128      20:18    122

                                                  Josh Kalla (12)         135      20:37

                                                  MATT CUNNINGHAM (11)    140      20:48

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:35:15    398

 

    17.  BELLWOOD-AA                              Tyler Hunter (12)        64      18:40     60

                                                  COOPER CAMPBELL (11)     66      18:44     62

                                                  Talon Sickler (12)       86      19:11     81

                                                  MATT RIMMEY (10)         93      19:16     88

                                                  Corey Miller (12)       133      20:36    127

                                                  John Wolfe (12)         142      20:55

                                                  Cody Fink (12)          149      21:25

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:36:27    418

 

    18.  WESTMONT HILLTOP-AA                      JASON DEAN (10)          13      16:59     13

                                                  DAN BRENNSTEINER (10)    75      18:59     71

                                                  JASON DAILEY (11)        87      19:12     82

                                                  AARON BRENNSTEINER (12) 132      20:35    126

                                                  TROY ROCCO (10)         160      22:36    152

                                                  DAN DAILEY (9)          170      25:01

                                                  JOSH BOWSER (10)        175      30:03

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:38:21    444

 

    19.  WOODLAND HILLS-AAA                       FRED THOMPSON (11)       11      16:58     11

                                                  Graham Gelzhiser (11)    89      19:13     84

                                                  Paul Josowitz (11)      118      20:02    113

                                                  Matt Stoffregen (12)    161      22:37    153

                                                  STEPHEN BAKER (11)      162      22:38    154

                                                  Nathan Thiem (12)       164      22:43

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:41:28    515

 

    20.  PENNS MANOR-AA                           Adam Beilchick (12)      55      18:29     52

                                                  BEN HIMES (11)          111      19:47    106

                                                  Cody Marshall (11)      120      20:03    115

                                                  PATRICK GAHAGAN (10)    127      20:18    121

                                                  MATT LUCAS (11)         153      21:38    146

                                                  RJ Hayes (10)           154      21:41

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:40:15    540

 

    21.  CENTRAL MOUNTAIN-AAA                     Aaron Fisher (9)         98      19:23     93

                                                  Forrest Bechdel (12)    101      19:27     96

                                                  Chris Getz (11)         117      20:01    112

                                                  Corey Poff (12)         124      20:09    118

                                                  Bobby Wise (9)          129      20:19    123

                                                  Andrew Barrett (10)     134      20:36

                                                  Brian Maiolo (12)       141      20:54

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:39:19    542

 

    22.  PHILIPSBURG-OSCEOLA-AA                   CHRIS PATRICK (10)       80      19:03     75

                                                  Greg Kojadinovich (9)   107      19:34    102

                                                  NICK PATRICK (10)       109      19:43    104

                                                  TYLER BAUGHMAN (11)     131      20:35    125

                                                  John Morgan (9)         150      21:30    143

                                                  LUKE WILKINSON (11)     167      22:52

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:40:25    549

 

    23.  WEST BRANCH-AA                           Dylan Husted (12)        35      17:42     32

                                                  Dan Dreibelbis (12)     145      21:08    139

                                                  Andrew Larson (9)       146      21:09    140

                                                  Ryan Miles (9)          157      22:07    150

                                                  Scott Carr (10)         165      22:49    157

                                                  Curtis Baugh (9)        166      22:50

                                                  Brent Godissart (9)     171      25:15

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:44:55    618

 

    24.  BISHOP GUILFOYLE-AA                      Eric Horell (12)        105      19:31    100

                                                  TIM SIBOLD (11)         116      19:55    111

                                                  PAT REA (10)            159      22:31    151

                                                  ANDREW SHEEDY (11)      163      22:40    155

                                                  Alex Baker (9)          168      23:44    160

                                                  MATT MOSCHELLA (11)     174      29:01

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:48:21    677

 

    25.  Portage Area-AA           Jake Franey (11)        126      20:15    120

                                                  Boy Portage 1           151      21:31    144

                                                  Connor Corrente (9)     156    22:00    149

                                                  Jesse Ryan (11)         169      24:28    161

                                                  Brandon Bradley (11)    173      25:19    164

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:53:33    738

 

         Laurel Valley-AA                         Tyler Lundquist (12)     25      17:17

                                                  Max Penrose (12)         34      17:37

                                                  Jordan Lundquist (9)     79      19:02

 

                                                  ** TEAM TOTAL **                 53:56

 

         Huntingdon Area-AA                       Aaron Keeney (11)        21      17:04

                                                  Joel Rhodes (12)        121      20:04

 

                                                  ** TEAM TOTAL **                 37:08

 

         JUNIATA VALLEY-AA                        TYLER GALLOWAY (11)      63      18:40

                                                  Billy Edmiston (9)      147      21:15

                                                  Morgan Shumaker (9)     158      22:23

 

                                                  ** TEAM TOTAL **               1:02:18